Zespół - sezon 2022/2023

Diana Karamon

Aktorka, reżyserka, specjalistka dramy i teatru forum. Założycielka TEATRU XL im. Artystów Zaangażowanych, a od 2013 roku jego dyrektorka artystyczna i programowa.

Grzegorz Jarek

Aktor, pedagog, nauczyciel lekkiej atletyki, były sportowiec. Współzałożyciel TEATRU XL im. Artystów Zaangażowanych.

Sandra Stencel

Aktorka, tancerka, filolog polski, teatrolog, kulturoznawca, pedagog teatru. Współzałożycielka TEATRU XL im. Artystów Zaangażowanych.

Paweł Hajnos

Aktor filmowy i teatralny, reżyser castingu, konferansjer.

Robert Kibalski

Aktor, improwizator, instruktor teatralny.

Grzegorz Mrówczyński

Aktor, reżyser teatralny, dyrektor artystyczny teatrów.

Andre De La Cruz

Brazylijski aktor, scenarzysta, dramatopisarz, reżyser teatralny i filmowy.

Olga Rusin

Śpiewaczka - sopran, aktorka, pedagog

Maciej Zuchowicz

Aktor teatralny, telewizyjny, dubbingowy.

Milena Kranik

Aktorka, lalkarka, wokalistka, pedagożka.

Katarzyna Hodana

Aktorka, lalkarka.

Dominik Bożyk

Aktor, konferansjer.

Michał Głowacki

Aktor, improwizator oraz muzyk.

Karolina Lutczyn

Aktorka, reżyserka, pedagożka teatru, instruktorka dramaterapii, wokalistka jazzowa.

Monika Dzięcioł

Wizażystka, charakteryzatorka

teatr xl

TEATR XL im. Artystów Zaangażowanych wyprzedzamy trendy, łamiemy schematy. Od 2012 roku stawiamy na: współczesny repertuar, dialog i nieustanny trening artystów. Prym wiedzie tu zespół, wspólne poszukiwania twórcze oraz współprace polskie i międzynarodowe. Na co dzień przyświeca nam idea zaangażowania społecznego oraz wspólnota spotkania.

Komediowy repertuar TEATRU XL odnosi się do kwestii ważnych dla współczesnych Polek i Polaków, mieszkańców stolicy. Prowokuje do refleksji nad sobą i otaczającą rzeczywistością. Wzbudza śmiech i łzy, gwarantuje rozrywkę.

TEATR XL przełamuje stereotypowe wyobrażenie o przestrzeni teatralnej, ogranicza scenografię do symbolicznej, a nacisk kładzie na relację pomiędzy aktorem a widzem.

Poza tym teatr współpracuje z ośrodkami teatralnymi w Polsce i na całym świecie m.in. z Crearc we Francji, Teatrem Litensky w Omsku, Performing Arts at PUC w Rio de Janeiro, Instituto Teatrale Europeo w Rzymie. Celem międzynarodowej współpracy artystycznej jest nieustanny rozwój artystów, wymiana myśli i poszukiwania twórcze.

Teatr XL, jako jedyny dramatyczny teatr w Polsce, ma w swoim repertuarze również spektakle realizowane metodą teatru forum. Dzięki niej odpowiednio poprowadzony widz staje się aktywnym uczestnikiem i współtwórcą spektaklu, co w założeniu teatru forum jest społecznie wyzwalające.

Przy TEATRZE XL działa XS Teatr, czyli ognisko teatralne dla dzieci i młodzieży. Adepci sztuki teatralnej kształcą się tu wszechstronnie, zarówno przez sztukę, jak i do sztuki. Poza rozwojem młodzieży, teatr ma w swojej ofercie zajęcia artystyczne dla dorosłych, jak i seniorów.

Zarówno przed, jak i po spektaklach zachęcamy do korzystania z przytulnego foyer teatru. Wieczorem otula tajemniczością, a na co dzień jest sympatyczną kawiarnio-księgarnią artystyczną TU MI WOLNO z pyszną kawą.

Prawną formą TEATRU XL im. Artystów Zaangażowanych jest Fundacja Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych Arena.