Zespół artystyczny
sezon 2023/2024

Diana Karamon

Od 2013 dyrektorka artystyczna i programowa Teatru XL. Reżyserka, aktora, autorka. Specjalistka dramy i Teatru Forum.

Katarzyna Hodana

Aktorka, lalkarka, wokalistka

Milena Kranik

Aktorka, lalkarka, wokalistka

Tomasz Ostach

Aktor, konferansjer

Olga Rusin

Śpiewaczka - sopran, aktorka, pedagog

Grzegorz Jarek

Aktor, pedagog, nauczyciel lekkiej atletyki

Julia Bochenek

Aktorka, lalkarka

Miłosz Broniszewski

Aktor, pisarz, reżyser

Andre De La Cruz

Brazylijski aktor, pisarz, reżyser teatralny i filmowy

Grzegorz Mrówczyński

Aktor, reżyser teatralny, dyrektor artystyczny teatrów.

Monika Dzięcioł

Charakteryzatorka, wizażystka, pedagog.

Sebastian Szarata

Stylista, krawiec, kostiumograf

teatr xl

Teatr XL imienia Artystów Zaangażowanych wyprzedzamy trendy, łamiemy schematy. Od 2012 roku stawiamy na: współczesny repertuar, dialog i nieustanny trening artystów. Prym wiedzie tu zespół, wspólne poszukiwania twórcze oraz współprace polskie i międzynarodowe. Na co dzień przyświeca nam idea zaangażowania społecznego oraz wspólnota spotkania.

Komediowy repertuar TEATRU XL odnosi się do kwestii ważnych dla współczesnych Polek i Polaków, mieszkańców stolicy. Prowokuje do refleksji nad sobą i otaczającą rzeczywistością. Wzbudza śmiech i łzy, gwarantuje rozrywkę.

TEATR XL przełamuje stereotypowe wyobrażenie o przestrzeni teatralnej, ogranicza scenografię do symbolicznej, a nacisk kładzie na relację pomiędzy aktorem a widzem.

Poza tym teatr współpracuje z ośrodkami teatralnymi w Polsce i na całym świecie m.in. z Crearc we Francji, Teatrem Litensky w Omsku, Performing Arts at PUC w Rio de Janeiro, Instituto Teatrale Europeo w Rzymie. Celem międzynarodowej współpracy artystycznej jest nieustanny rozwój artystów, wymiana myśli i poszukiwania twórcze.

Teatr XL, jako jedyny dramatyczny teatr w Polsce, ma w swoim repertuarze również spektakle realizowane metodą teatru forum. Dzięki niej odpowiednio poprowadzony widz staje się aktywnym uczestnikiem i współtwórcą spektaklu, co w założeniu teatru forum jest społecznie wyzwalające.

Przy TEATRZE XL działa XS Teatr, czyli ognisko teatralne dla dzieci i młodzieży. Adepci sztuki teatralnej kształcą się tu wszechstronnie, zarówno przez sztukę, jak i do sztuki. Poza rozwojem młodzieży, teatr ma w swojej ofercie zajęcia artystyczne dla dorosłych, jak i seniorów.

Zarówno przed, jak i po spektaklach zachęcamy do korzystania z przytulnego foyer teatru. Wieczorem otula tajemniczością, a na co dzień jest sympatyczną kawiarnio-księgarnią artystyczną TU MI WOLNO z pyszną kawą.

Prawną formą TEATRU XL im. Artystów Zaangażowanych jest Fundacja Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych Arena.