Zespół - sezon 21/22

Diana Karamon

Aktorka, reżyserka, specjalista dramy i Teatru Forum. Pedagożka teatru, pracująca indywidualnie i z grupami. Certyfikowana rezydentka, Centrum de Teatro di Oprimido w Rio de Janiero w 2015 roku. Założycielka i Prezeska Fundacji Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych ARENA. Pozostaje w ścisłej współpracy z ośrodkami kultury w Polsce i poza jej granicami: CREARC Francja, Istituto Teatralo Europea Włochy, Teatr Litensky OMSK, Theater Frankfurt - Oder, CTO Rio de Janeiro etc., celem wymiany artystów oraz poszukiwań twórczych. Od 2013 dyrektorka artystyczna i programowa TEATRU XL.

Izabela Górska

Aktorka. Konfersjerka. Wokalistka. Instruktorka teatralna. Współzałożyciecielka i Wiceprezeska Fundacji Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych ARENA oraz OGNISKA TEATRALNEGO dla Dzieci i Młodzieży XS w XL TEATR. Zagrała do tej pory około kilkaset spektakli w Polsce i poza jej granicami, tworząc zarówno niezapomniane kreacje w spektaklach dramatycznych, komediowych jak i muzycznych.. Od 2013 roku dyrektorka finansowa i administracyjna TEATRU XL.

Grzegorz Jarek

Z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego, trener lekkiej atletyki i aktor. Od 2005 roku wzięty konferansjer. Jego pasją jest muzyka. Gra na gitarze i komponuje własną muzykę. Współtworzy zespół Elastic Golf, Zagrał około kilkaset spektakli w Polsce i poza jej granicami. Jest współzałożycielem TEATRU XL w Warszawie.

Sandra Stencel

Aktorka. Tancerka. Pedagog teatru. Kulturoznawca. Współtwórczyni TEATRU XL. Współpracowała z Teatrami w Łodzi i w Warszawie, a także z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Pasjonatka języków obcych, porozumiewa się w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i niemieckim. Zagrała kilkaset spektakli w Polsce i za granicą. Jest współzałożycielką TEATRU XL w Warszawie.

Paweł Hajnos

Aktor. Konferansjer. Reżyser castingu. Animator i edukator kulturalny. Znany widowni przed telewizorami z licznych ról serialowych m.in.Na dobre i na złe, Ojciec Mateusz, Kryminalni. W latach 2007-2010 współpracował z Teatrem Przestrzeni. W latach 2011-2013 członek zespołu Teatru Druga Strefa. Od 2015 roku współtworzy zespół TEATRU XL.

Robert Kibalski

Aktor teatralny, telewizyjny i dubbingowy. Od lat współpracujący z teatrami w całej Polsce m.in. Teatrze w Koszalinie, Legnicy, Bydgoszczy, Radomiu oraz w Teatrem Ochoty w Warszawie. Wielokrotnie wyróżniony nagrodami m.in. laureat plebiscytu na najpopularniejszego aktora sezonu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Improwizator. Założyciel grupy improwizatorskiej Mia100Wat. Związany z jedną z czołowych w Polsce grup impro AB OVO. Od 2014 współpracuje z TEATREM XL.

Grzegorz Mrówczyński

Aktor i reżyser teatralny, pedagog, dyrektor artystyczny teatrów. Były dyrektor teatrów w Bydgoszczy, Poznaniu i Jeleniej Górze. Nagradzany za prace reżyserskie w kraju i zagranicą głównie za inscenizację utworów Cypriana Kamila Norwida, Witolda Gombrowicza i Tadeusza Różewicza. Od 2009 roku związany z Teatrem Rampa w Warszawie. Od 2015 współtworzy zespół artystyczny i reżyseruje w TEATRZE XL.

Andre de La Cruz

Brazylijski reżyser, aktor i scenarzysta.  Od 2002  pracujący w Polsce. W 1996 założył grupę teatralną „Companhia Teatro em Aberto”. Wielokrotnie nagradzany w Brazylii zarówno za reżyserię jak i scenariusze. W 2012 roku otrzymał Grand Prix za reżyserię spektaklu „Mariana” na III Festiwalu Monologów „Monoblok” w Gdańsku.  Dyrektor szkoły aktorskiej „Studio Teatralne Kadr” w Warszawie. Od 2013 współtworzy zespół  artystyczny  i reżyseruje w TEATRZE XL.

Monika Świtaj

Aktorka teatralna i filmowa. Początkowo występowała w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, od 1985 roku należy do zespołu Teatru Studio. Grała m.in. w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego, Adama Hanuszkiewicza i Zbigniewa Brzozy. Zagrała także w ponad trzydziestu filmach oraz w kilku serialach, m.in. w Ekstradycji i Skazanych. Od 2020 roku współpracuje z TEATREM XL.

Patryk Pawlak

Aktor, wokalista (baryton), wykładowca, pedagog. Zdobył pierwszą nagrodę w X Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej w Koszalinie, Grand Prix na IV Festiwalu Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej Shalom w Kaliszu. Na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Chivasso we Włoszech uzyskał nagrodę dla najlepszego aktora.Solista Teatru Muzycznego w Lublinie. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi, a współzałożyciel TEATRU XL.

Piotr Karol Sawicki

Kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista (fortepian, kontrabas, gitara basowa, perkusja). Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Aranżacji i Kompozycji (klasa asystenta Dariusza Janusa). Współpracuje z teatrami jako akompaniator i kompozytor muzyki. Od lutego 2021 współpracuje z TEATREM XL.

teatr xl

Komediowy repertuar TEATRU XL odnosi się do kwestii ważnych dla mieszkańców stolicy, dla  współczesnych Polaków. Prowokuje do refleksji nad sobą i otaczającą rzeczywistością poprzez śmiech i rozrywkę.

TEATR XL łamie stereotypowe wyobrażenie przestrzeni teatralnej, ogranicza scenografię do symbolicznej, ale kładzie nacisk na relacje aktor – widz.

TEATR XL współpracuje z ośrodkami teatralnymi na całym świecie m.in. z Crearc we Francji, Teatrem Litensky w Omsku, Performing Arts at PUC w Rio de Janeiro, Instituto Teatrale Europeo w Rzymie,  celem nieustannego rozwoju artystów, wymiany myśli i poszukiwań twórczych.

Jako jedyny teatr w Polsce zajmuje się również spektaklami realizowanymi metodą Teatru Forum, podczas których odpowiednio poprowadzony widz, przekształca się w aktywnego uczestnika i współtwórcę spektaklu, co w założeniu TF jest społecznie wyzwalające.

Przy TEATRZE XL działa XS Teatr, który jest ogniskiem teatralnym dla dzieci i młodzieży.