Olga Rusin

Śpiewaczka (sopran), aktorka, pedagożka.

Ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie (2011 r.). Stypendystka międzynarodowego projektu Internationale Opernwerkstatt/Festival der Jungen Stimmen (Szwajcaria, 2015 r.). Obecnie jej korepetytorem jest prof. Eva Blahova (Bratysława).

Zadebiutowała rolą Heleny w “Śnie nocy letniej” Benjamina Brittena na scenie Teatru Narodowego im. Leoša Janáčka w Brnie. Współpracowała z Teatrem Polskim w Poznaniu,  z Warszawską Operą Kameralną i Polską Operą Królewską. Gościnnie pracowała również z zespołem Capella Cracoviensis w Krakowie. Koncertowała z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Iuventus oraz z licznymi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce.

Laureatka prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych. Najważniejsze z nich: I miejsce – nagroda za interpretację utworu W. A. Mozarta na konkursie muzycznym Prof. Dr. Josef Dichler & Kimiko Sato Wettbewerb (Wiedeń, 2016 r.), nagroda B. Smetany oraz nagroda specjalna Towarzystwa Muzycznego V. Kapralovej w Toronto na 12th Montreal International Voice Competition (Montreal, 2013 r.), II miejsce na International Vocal Competition of Antonin Dvorak (Karlovy Vary, 2011 r.).

Jako kameralistka nagrała pieśni I. J. Paderewskiego, P. Perkowskiego, F. Nowowiejskiego. Brała również udział w nagraniach muzyki do kilku przedstawień teatralnych i słuchowisk radiowych. Ponadto w swoim dorobku ma wieloletnią współpracę z działem edukacyjnym Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie przeprowadziła szereg warsztatów wokalnych promujących muzykę polską (zajęcia dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz osób z upośledzeniem wzroku).

Z TEATREM XL współpracuje od 2022 r.

Aktualne spektakle artysty

W nabjliższym czasie nie mamy w repertuaże spektkalu z tym artystą. Sprawdź innych! 🙂