Miłosz Broniszewski

Aktor, pisarz, reżyser

Ukończył Wrocławską Akademię Sztuk Teatralnych (2022). Był stypendystą Prezydenta Wrocławia za osiągnięcia artystyczne na rok 2021/2022 oraz stypendystą Rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie za osiągnięcia w nauce za rok 2021/2022.

Autor tekstu, współreżyser (razem z Julią Bochenek) i odtwórca roli „A” w spektaklu „Pokłóć się ze mną!”, który brał udział w wielu festiwalach teatralnych w sezonie 2021 (FAMA, Zlomvaz Festiwal w Pradze, XX Festiwal Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi czy konferencja Lalka Nova). Spektakl został również nagrodzony podczas FAMA 2021 „Trójzębem Neptuna” za najlepsze wydarzenie festiwalu.

Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in: Złoty Syfon 2020, Laur Dziewina 2021. Wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryko 2022 oraz IX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckiem im. Zygmunta Krukowskiego 2023. Publikował m.in: w Helikopterze i Wydawnictwie J.

Napisał również tekst, stworzył dramaturgię oraz zagrał rolę Tomka w spektaklu „Plemię” (reż. Magdalena Młynarczyk). Zagrał w dyplomie „Wrocław. Escape room” (reż.  Arkadiusz Buszko) oraz był asystentem reżysera przy tym projekcie. Spektakl posiada prezentacje festiwalowe m.in: 39 Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Wyróżnienie za najlepszą rolę spektaklu przez gazetę festiwalową „TUPOT”, 27. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, The International Online Theatre Festiwal w Nowym Jorku, FIST – Festival of International Student Theatre w Belgradzie. 

W 2022 roku debiutował główną rolą męską w filmie „Wampir” (reż. Olaf Konfederak). Film wygrał Nagrodę publiczności podczas SPLAT! FILMFEST – International Fantastic Film Festival 2022 oraz był prezentowany w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W 2023 roku Broniszewski zadebiutował w Warszawie główną rolą męska w spektaklu „Nasze Miasto” w (reż. Adam Sajnuk) w Teatrze WARSawy.

Uwielbia interdyscyplinarne podejście do sztuki oraz aktu twórczego. Z TEATREM XL związany od 2023 roku.

Aktualne spektakle artysty