Andre De La Cruz

Brazylijski aktor, scenarzysta, dramatopisarz, reżyser teatralny i filmowy.
Absolwent Wydziału Aktorskiego Universidade Federal do Rio de Janeiro (UNIRIO) i Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Scenarzysta i członek SBAT (Stowarzyszenie Brazylijskich Pisarzy Teatralnych) od 1997. Badacz metody Czechowa od lat 90. Brał udział w warsztatach i spotkaniach min. z: prof. Joanną Merlin i prof. Fern Sloan z MICHA, The Michael Czechov Association. Zdobywca wielu prestiżowych nagród zarówno w Brazylii, jak i w Polsce, wśród nich: Grand Prix za reżyserię spektaklu “Don Juan” (w III Festiwalu Teatralnego Veiga de Almeida – 1996), Najlepszy aktor “Os Ossos do Barão” (11-ty Festiwal Teatralny w Blumenau – 1996), Najlepszy dramatopisarz za tekst “Galileu” (5-ty Festiwal Teatralny w Resende – 1998), Grand Prix za reżyserię spektaklu „Samotne serca” (Corações Solitários) podczas „Spotkań Teatralnych Ameryki Południowej” (1999) oraz Grand Prix za reżyserię spektaklu „Mariana” w III Festiwalu Monodramu „Monoblok” w Gdańsku (2012). W Brazylii był dyrektorem artystycznym wydarzeń kulturalnych miasta Rio de Janeiro, między innymi: „53. Światowego Kongresu Prasowego i 7. Spotkań Światowych Wydawców” oraz wystawy „Guinard” w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych. Był nauczycielem historii teatru oraz technik aktorskich w Szkole Teatralnej Leonardo Alves w Rio de Janeiro.

Od roku 2002 mieszka w Warszawie. Zrealizował wiele sztuk teatralnych, kursów i warsztatów. Był dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia Teatralnego „Perfomatikos” w Domu Kultury Kadr. W 2016 otrzymał „Złote Serce” jako jeden z bohaterów książki „Perły pod Giewontem” wydanej w celu wspierania budowy Europejskiego Centrum Hipoterapii dla Dzieci z Autyzmem.

W 2017 r. założył Studio Teatralne Kadr, którego jest dyrektorem.
Z TEATREM XL związany od 2013, kiedy współprodukował wraz z Ewą Amulską “Psychoterapię” (2013) z popisowymi rolami aktorów TEATRU XL. Dla TEATRU XL wyreżyserował: “Panny Dworskie” (2014), “Jadwigę – Piekielną Mamuśkę” (2015), “Korpo Story” (2016), “Korpo story 2b” (2018).

Aktualne spektakle artysty