Diana Karamon

Założycielka Teatru XL imienia Artystów Zaangażowanych, a od 2013 roku jego dyrektorka artystyczna i programowa.

Aktorka, reżyserka, producentka, pedagożka teatru i teatroterapeutka. Specjalistka dramy i teatru forum. Autorka scenariuszy teatralnych. Reżyserka castingów, również do filmu. Prezeska  Fundacji Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych

Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu (dyplom reżyserski 2020 r.), Centrum Teatru Uciśnionych w Rio de Janeiro (dyplom 2015 r.), Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich (dyplom aktorski 2012 r.), Wydziału Psychologii i  Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (dyplom 2010 r.), Studium Terapii przez sztukę przy Teatrze Ludowym w Krakowie (dyplom 2010 r.).

Odkąd jest dyrektorką TEATRU XL, w teatrze wystawiono łącznie ponad 1000 spektakli w Polsce i zagranicą. Jako aktorka i reżyserka współpracuje z ośrodkami artystycznymi w Polsce i poza jej granicami m.in. w Rosji, Indiach, Brazylii, we Włoszech, Francji, Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Nawiązała współpracę i prowadziła repertuarową scenę TEATRU XL w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, następnie na Stadionie PGE Narodowym i Klubokawiarni Niebo na Nowym Świecie. Sporadycznie występuje w produkcjach telewizyjnych. 

Od 2014 roku, koordynuje program i pracę Ogniska Teatralnego dla Dzieci i Młodzieży przy TEATRZE XL. Od 2009 roku zajmuje się metodą teatru forum, pracując zarówno z zawodowymi artystami, jaki i amatorami, w tym z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.W latach 2014-2016 była wykładowczynią na kursach dramy, organizowanych przez “P.O Assitej”. Obecnie prowadzi zajęcia z psychologii postaci w ”Studiu Teatralnym Kadr”. W swojej pracy z grupami łączy metody teatralne, antropologię, pracę z ciałem i oddechem, śnieniem oraz psychologię. W 2016 powołała do życia “Zespół Odstawienia Sztuki” w ramach projektu artterapeutycznego Kamili Sieraczkiwiecz. Zespół składa się z teraeutów uzależnień i ich pacjentów i wystawia spektakle realizowane metodą teatru forum.

Po gruntownym remoncie przestrzeni w 2019 roku, przeniosła TEATR XL na warszawską Pragę, a obok – dla podkreślenia wagi TEATRU XL jako miejsca spotkań i dialogu – otworzyła autorską kawiarnio-księgarnię artystyczną TU MI WOLNO. 

Aktualne spektakle artystki

No Content Available