MADONNY I LADACZNICE

MADONNY I LADACZNICE
na podstawie utworu: „KTO ODKRYŁ AMERYKĘ?”

opracowanie muzyczne: GRZEGORZ MRÓWCZYŃSKI
autor: CHRISA SPILlOTI
przekład: EWA T. SZYLER
reżyseria: GRZEGORZ MRÓWCZYŃSKI

 

 

 

WYSTĘPUJĄ
LIZA- Diana Karamon
KASIA- Izabela Górska

PREMIERA: 21, 22 lutego 2020r. g.19.00

 

 

 

Madonny i ladacznice to wartka, żartobliwa i dająca do myślenia opowieść o kobiecych postawach wobec rodziny, pracy i świata, o kobiecych aspiracjach i narzuconych przez płeć ograniczeniach, o poszukiwaniu sensu istnienia z miłością, zdradą i obyczajowymi tabu w tle.

W krótkich obrazach widz śledzi losy Kasi i Lizy, kuzynek i przyjaciółek, od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Rodzice, szkoła, pierwsza miłość, niezadowalająca dorosła codzienność, ratowanie dobrego samopoczucia modnymi treningami ducha i ciała, aż wreszcie szok – przełomowe zdarzenie inicjujące nowe otwarcie dla każdej z nich… Która lepiej poradzi sobie z wyzwaniem?  Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa”, zahukana przez matkę, która nigdy w córkę nie wierzyła i zawsze skrupulatnie ją kontrolowała? Czy przebojowa Liza, świetnie ustawiona zawodowo singielka, wychowana w atmosferze zaufania i aprobaty?

Z problemem „jak żyć?” Kasia i Liza mierzą się do ostatniej odsłony. W domu spokojnej starości dawne emocje i zdarzenia wciąż wracają na pamięć i wyciskają piętno na relacji między bohaterkami, a wiecznie stawiana do kąta kobieca seksualność nadal domaga się swoich praw.

*cytat w opisie pochodzi ze spektaklu, nie znajduje się w przekładzie utworu.

 

RECENZJE

Katarzyna Michalik-Jaworska
Siła kobiet. „Madonny i ladacznice” Teatru XL
Na pierwszą premierę w nowej siedzibie wybrał sztukę greckiej aktorki i dramatopisarki Chrisy Spilioti w przekładzie Ewy Szyler: „Kto odkrył Amerykę?” Utwór ten, grany nieprzerwanie od dwudziestu dwóch  lat, doczekał się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach na świecie. Spektakl Teatru XL na jego podstawie, w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego dostał tytuł „Madonny i ladacznice”. Kto zaś madonną, kto ladacznicą? No właśnie… (czytaj dalej)

 

Andrzej Łucjan
Madonny i Ladacznice – Pierwsza premiera w nowej siedzibie Teatru XL na Placu Hallera.
Ta niezwykle życiowa historia, jak w soczewce pokazująca przemijanie i kruchość ludzkiego istnienia, w brawurowy sposób została zagrana przez dwie aktorki Teatru XL: Dianę Karamon i Izabelę Górską. Aktorki nie mają chwili wytchnienia, przez cały czas są na widoku, nawet gdy muszą się przebrać aby „przeskoczyć” do innego okresu życia swoich bohaterek. Spektakl na przemian wzrusza i bawi, niezwykle trafnie ukazując kobiecą psychikę … (czytaj dalej)

 

 

**

 


Chrisa Spilioti
 (1956-2018) – grecka aktorka i dramatopisarka. Absolwentka Szkoły Dramatycznej Teatru Narodowego w Atenach stworzyła niezapomniane kreacje aktorskie w dziełach takich mistrzów jak Ajschylos, Sofokles, Szekspir czy Czechow. Szeroko znana greckiej publiczności także z ról w filmach telewizyjnych oraz z autorskich audycji radiowych.

Spośród napisanych przez nią utworów teatralnych największy rozgłos zdobyła sztuka Kto odkrył Amerykę?(prezentowana w Teatrze XL pod znamiennym tytułem Madonny i ladacznice) . Utwór ten, grany nieprzerwanie od dwudziestu dwóch  lat, doczekał się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach, a jego popularność uważana jest za zjawisko wyjątkowe we współczesnej dramaturgii greckiej. Przetłumaczony na sześć języków wystawiany był także na Cyprze, w Nowym Jorku, Holandii i Chorwacji.

Chrisa Spilioti odeszła przedwcześnie w lipcu 2018 roku.  Zginęła w tragicznym pożarze we wschodniej Attyce, który pochłonął ponad sto ofiar.